Trafikinformation om Gjensidige Den Grønne Halvmaraton 2017

Udgivet: 9. april 2017

Forfatter: SNIK Admin

Søndag den 30. april vil udvalgte gader og veje i Lyngby, Virum og Lundtofte være afspærret under SNIK’s motionsløb Gjensidige Den Grønne Halvmaraton 2017.

Det anbefales at finde alternative ruter, hvis man har ærinder i Virum, Lyngby, og Lundtofte mv., da mange veje midlertidige lukkes eller ensrettes.

Søndag den 30. april 2017 vil trafikken på udvalgt gader og veje i Lyngby-Taarbæk og Rudersdal kommuner være påvirke af, at SNIK afholder et halvmaraton med 4.000 deltagere. Fra kl. 11 bevæger feltet sig fra cirkuspladsen på Firskovvej i Lyngby til Rundforbi Stadion i Nærum. De sidste løbere vil nå stadion inden kl. 14.

Som arrangør af Den Grønne Halvmaraton (tidl. BT Halvmarathon) sørger SNIK og klubbens mange frivillige for, at løbet bliver gennemført med fokus på borgerens, deltagernes og trafikanters sikkerhed og tryghed. Tilgangen til veje og gader langs ruten vil være begrænset hele formiddagen søndag den 30. april. Som trafikant med ærinde i området vil man opleve begrænset fremkommelighed og mobilitet i form af trafikpropper og køer. Her på siden finder du detaljer om de berørte områder i Lyngby-Taarbæk og Rudersdal kommuner.

Ruten for Den Grønne Halvmaraton er ført gennem Lyngby, Sorgenfri, Frederiksdal, Lundtofte og Nærum. Afviklingen af arrangementet medfører, at veje, pladser og gader er afspærrede, samt andre ændringer i trafikken. Se ruten her: Rutekort_2017.

Løbesruten påvirker trafikken

Udvalgte veje vil være lukket midlertidigt eller ensrettet, og der vil være mange løbere og tilskuere i området. Ruten vil blive ensrettet flere steder. Derfor bør du regne med lidt længere transporttid på og omkring løbsruten den 30. april mellem klokken 11:00 og 14:30. Dog kan ambulancer, beredskab og hjemmepleje komme frem.

Nogle steder kan man som trafikant blive nødt til at køre en omvej. Især Lyngby Hovedgade, Kongevejen, Klampenborgvej og Lundtoftegårdsvej vil være prægede af løbet med over 4.000 deltagere.

Spærrede veje og gader

Her er et overblik over veje, gader og pladser, der vil være spærrede eller hvor trafikken på anden måde vil være påvirket på dagen:

Firskovvej – er spærret mellem 7.00 – 15.00. Omkørsel til genbrugspladsen via Kanalvej og Nørgaardsvej.

Toftbækvej – er spærret mellem Lyngby Hovedgade og Gasværksvej og Kanalvej ved Klampenborgvej 10:30 – 12:30.

Lyngbygårdsvej – er spærret ved Sorgenfrigårdsvej i tidsrummet 11.30 – 13.00.

Kongevejen – der er risiko for kø midt på dagen.

Lyngby Hovedgade – Lyngby Centrum vil være delvist spærret i tidsrummet 9.00 – 13.00.

Grønnevej – vil være spærret ved Virumvej i tidsrummet 11.15 -12.30. Bilister opfordres i stedet til at køre ad Kongevejen eller Lyngby Omfartsvej i dette tidsrum.

Virumvej – udkørslen til Virumvej vil være spærret i tidsrummet 11.15- 12.30.

Virum Stationsvej – vil være spærret ved Virumvej i tidsrummet 11.15 – 12.30.

Hummeltoftevej – vil være spærret fra 11:15 til 12:00

Egebækvej – være ensrettet i retningen fra Malmbergsvej mod Rundforbivej. Omkørsel via Kohavevej og Malmbergsvej.

Læs Detaljeret beskrivelse af trafikomlægning på løbsruten søndag den 30 april 2017 , og se, hvor og hvordan kørende trafik bliver påvirket langs ruten.

Omlægning af busdriften

Følgende buslinjer vil være lagt op søndag den 30. april:

Linje 161

Linje 170

Linje 169 og 179

Linje 184

Linje 200S

Linje 300S

Linje 388

Linje 400S:

Linje 182, 183, 190, 191 og 194

Læs mere her:  Omlægning af busdriften ved Gjensidige Den Grønne Halvmaraton 2017

Offentlige parkeringspladser

Vær opmærksom på, at Firskovvej mellem Klampenborgvej og Nørgaardsvej vil være spærret, da det er startområde for Den Grønne Halvmaraton. Af hensyn til, at trafikken i området bliver afviklet sikkert, vil der være p-kontrol på vejene og gaderne i Lyngby den 30. april 2017. Husk derfor at overholde færdselsloven og skiltning i området, når du parkerer, og tag hensyn til beboerne. Se oversigt over parkeringsområdet i Lyngby her:
http://www.ltk.dk/sites/default/files/uploads/public/user_uploads/CMP/betalt_parkering_ltk_2015_2016_oversigtskort.pdf

 

Venligst log ind for at se klubbens medlemsprofiler.

^